top of page
Szukaj
  • darek650

Czy warto kupić mieszkanie od dewelopera?

Stoisz przed ważną życiową decyzją zakupu nieruchomości i zastanawiasz się, czy postawić na rynek wtórny czy może na kupno mieszkania bezpośrednio od dewelopera? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy i wybór zależy od tego, jakie są nasze oczekiwania.


Zakup mieszkania to bardzo ważna decyzja – inwestujemy nie tylko w cztery ściany, ale przede wszystkim w naszą przyszłość. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że przed podpisaniem umowy chcemy poznać wady i zalety każdej opcji. Czy warto zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym?


Mieszkania z rynku wtórnego

Rynek wtórny to mieszkanie zakupione przez agencję lub od poprzedniego właściciela – niekoniecznie muszą to być mieszkania zbudowane w ubiegłym wieku, mogą być oddane do użytku zaledwie kilka lat wcześniej. Tego typu nieruchomości są gotowe do zamieszkania, choć nierzadko wymagają remontu.

Im starszy budynek, tym większe ryzyko poważniejszych awarii i usterek. Przed planowanym generalnym remontem warto zatem skontaktować się z administracją by dowiedzieć się czy były niedawno wymieniane instalacje lub czy jest to w planach w najbliższym czasie. Unikniemy wtedy dodatkowych kosztów, jakie mogą się pojawić na przykład podczas remontu łazienki.

W przypadku zakupu nieruchomości z rynku wtórnego nie zawsze mamy możliwość zapoznania się z dokładnymi planami mieszkań, przez co odkrywamy go dzień po dniu – to istotne szczególnie przy instalacji elektrycznej, która w starym budownictwie niekoniecznie była kładziona w optymalny sposób.


Zalety zakupu mieszkania od dewelopera

Zakup mieszkania od dewelopera to zakup na rynku pierwotnym. Oznacza to, że jesteśmy pierwszymi właścicielami danej nieruchomości. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Przede wszystkim mamy możliwość wprowadzenia do niego poprawek – deweloper jest zobowiązany do usunięcia usterek, które wskazane zostały w protokole podczas odbioru.

Otrzymujemy zatem nowe mieszkanie, które dodatkowo objęte jest gwarancją deweloperską. To bardzo ważne, bowiem w pierwszych latach od odbioru kluczy wciąż mogą zdarzyć się niespodziewane awarie, jak choćby pękające ściany, które są wynikiem osadzania się budynku.

Dodatkową zaletą kupna mieszkania od dewelopera jest fakt, że możemy je urządzić według własnych preferencji – znamy dokładne plany, a tym samym nie musimy obawiać się nagłych niespodzianek w przypadku wymiany instalacji.


Mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego – które wybrać?

Podczas wyboru mieszkania warto rozważyć za i przeciw obu opcji i odpowiedzieć sobie na pytanie, które rozwiązanie najlepiej spełnia nasze oczekiwania. Zakup mieszkania od dewelopera to mieszkanie objęte gwarancją, a jego wartość cały czas rośnie. Nowe osiedla to również miejsce, gdzie wspólnota dopiero się kształtuje, a zatem mamy realny wpływ na rozwój lokalnej społeczności.

9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page